FRISSÍTVE - Képességvizsga román nyelv és irodalomból: kihívás értelmezni az egyik tételt
FRISSÍTVE: A román nyelv és irodalom vizsgával elkezdődött kedden a nyolcadik osztályt végzett tanulók képességvizsgája. A román sajtóban kiszivárgott a vizsgatétel, amelyet a délutáni órákban a tanügyminisztérium honlapjára is feltöltenek. Az egyik feladatot kihívás értelmezni. FRISSÍTÉS: A tétel a javítókulccsal együtt megjelent a szaktárca honlapján.
Forrásaira hivatkozva az edupedu.ro portál azt írta: az első tétel B pontjánál a tanulóknak egy érvelő szöveget kellett írniuk arról, hogy a megadott szövegrészlet (Horia Lovinescu: Ultima cursă) miért sorolható a dráma műfajába. Az A pont szokás szerint nyelvtani és szövegértelmezési feladatokat tartalmazott.
A második tételnél egy, a liternet.ro kulturális portálon megjelent Alina Nelega irodalomkritikus által jegyzett szöveg részletét kapták a nyolcadikosok (A fost odată un scriitor foarte încăpățânat). Az A pont rövid feladatai itt is a szövegre vonatkoztak, a B pontot viszont csak a sokadik nekifutásra sikerült valamelyest értelmezni. A vizsgázóknak egy 150-300 szavas elbeszélő szöveget kellett írniuk, amelyben egy otthon vagy az iskolában, olvasás közben történt eseményt mesélnek el.
Mutatjuk, hogy hangzik a kérés román nyelven:
A tételek kidolgozására két óra állt a tanulók rendelkezésére, kedden 9 órakor kezdtek el írni. A képességfelmérőn szerzett jegyek átlaga 80 százalékos arányban számít bele a felvételijegybe, a fennmaradó 20 százalékot az 5-8. osztály tanulmányi átlaga adja.
További vizsgadátumok és tudnivalók
A szaktárca által megszabott ütemterv szerint június 20-án, csütörtökön matematikából vizsgáznak a diákok, 21-én, pénteken pedig a nemzeti kisebbségekhez tartozó tanulók anyanyelvi irodalom- és nyelvtantudását mérik fel. Az eredményeket június 25-én, kedden délig teszi közzé a vizsgaközpontoknál, és aznap 14 és 20 óra között fogadják az óvásokat. Az óvások elbírálása utáni végleges eredményeket június 29-én, szombaton ismertetik.
A vizsga minden nap reggel kilenckor kezdődik, a tanulóknak legkésőbb 8 óra 30 percig el kell foglalniuk helyüket a teremben. A szaktárca tájékoztatása szerint a vizsgára jelentkező diákoknál kell hogy legyen személyazonossági irat, kékkel író toll vagy golyóstoll, valamint – a matematikavizsgán – ceruza és egyéb eszközök a rajzok elkészítéséhez. Iskolatáskát, hátizsákot, tankönyveket, szótárakat, jegyzeteket tilos bevinni a terembe, mint ahogy telefont, táblagépet vagy USB-tárolót is.
Az oktatási minisztérium összesített adatai szerint országszerte 154 956 nyolcadik osztályt végzett tanuló vesz részt az országos képességfelmérő vizsgán. A tanügyminisztérium indított egy ingyenes telefonvonalat – 0800801100 –, amelyen jelenteni lehet bármilyen, a vizsgával kapcsolatban észlelt rendellenességet. A szám június 18-a és 20-a között lesz hívható 8-tól 16 óráig, valamint június 21-én, pénteken 8 és 14 óra között.
FRISSÍTÉS: A tétel a javítókulccsal együtt megjelent a szaktárca honlapján. A két dokumentum ennek a linknek a megnyitásával érhető el, a letöltéshez az oldalon kattintson az első nyilacskára.
- 34951 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34953 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34953 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34954 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34956 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34956 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni